A tápegység feladata, hogy biztosítsa a számológép működéséhez szükséges feszültséget és áramot úgy is, hogy az elem(ek) nincsenek a készülékben. Ha a készülék tápellátását két 1,5V-os ceruzaelem szolgálja (AA méret), akkor a tápegységnek 3V feszültséget kell kiadnia, megfelelő áramterhelhetőséggel. A tápegység részei:
- Hálózati transzformátor: lecsökkenti a hálózati feszültséget (90…240V) a megfelelő kisfeszültségre és galvanikusan leválasztja a hálózati részt (primer tekercs) a kisfeszültségű áramkörről (szekunder tekercs). Ez utóbbi életvédelmi szempontból nagyon fontos!
- A hálózati trafó kimenetén váltófeszültség van. Ezt egyenirányítani kell. Erre 1, 2 vagy 4 félvezető-dióda szolgál. Az egyenirányítás után kapott lüktető egyenfeszültséget még simítani kell. Erre szolgál a szűrőkondenzátor.
- A feszültség beállítása: elvileg a számológép működéséhez szükséges feszültség pontos beállítására szolgál. Ezt legtöbbször kihagyták. A trafó szekunder tekercsének megfelelő kialakítása meghatározza a kimenőfeszültséget. Ez azonban a terhelés függvényében változik. Egy LED-es kalkulátor áramfelvétele jelentősen függ a kijelzett számok mennyiségétől. ( 0 vagy 8888.8888 ) ebben az esetben a tápegység kimenő feszültsége is megváltozik, akár 1-2V-ot is. A VFD-s számológépek áramfelvétele kis mértékben függ a kijelzéstől. A felvett teljesítmény jó része a VFD-csőben lévő fűtőszál izzítására szolgál, ami állandó. Ha ma csinálnék tápegységet, mindenképpen raknék bele egy feszültségstabilizátort.
Amikor a tápegységet csatlakoztatjuk a számológéphez, a csatlakozóba épített “kapcsoló” automatikusan leválasztja az elemeket. Ez azt is jelenti, hogy amennyiben a tápegység csatlakoztatva van, de nincs bedugva a hálózatba, a kalkulátor nem működik.
A lenti ábra egy egyszerű tápegységet mutat be. A hálózati transzformátor itt a Híradástechnika Szövetkezet E-05A típusjelű hálózati adaptere, melyet a PTK-1057-es (OEM TI-57) számológéphez mellékeltek. Az egyenirányítást egyetlen 1N4007-es dióda végzi- egyutas egyenirányítás – a szűrést pedig egy 100μF-os kondenzátor. A számológépet, vagy inkább annak a terhelését, az R1-gyel jelölt 100Ω-os ellenállás helyettesíti.